sobota, 22 grudnia 2012

Ho, ho, ho!


Święta nadchodzą u nas powoli, bo już od Mikołajek. Postanowiłam zrekompensować sobie zeszły rok choinką postawioną możliwie wcześnie. Wprawdzie jest w wersji nietłukąco-materiałowej, ale w sumie podoba mi się chyba nawet bardziej niż zwykle. Nasz synek obchodzi ją wokół z pełnym szacunkiem. Jeszcze nie bardzo rozumie dlaczego co chwilę znajduje w jej pobliżu nowe zabawki, ale radości jest mnóstwo. Pierwsze ciastka, domek z piernika od Pani Sabinki :), traktorek od cioci Agnieszki i mnóstwo nowych wrażeń.
Życzę Wam takich Świąt jakie ma nasz Maksiu - jakby były pierwsze w życiu, radosnych i pełnych dobrych niespodzianek.

Z Drzeniowa pozdrawia Was Dorota w imieniu całego Kreatywnie.com

piątek, 21 grudnia 2012

Domki z kartonu poli (tutorial)

Zima w pełni, do świąt pozostał caaaały weekend! Na ostatnim dniu otwartym pokazywałam jak zrobić domki z papieru klasycznego Arte i kartonu poli. Postanowiłam podzielić się z Wami tą instrukcją.
Domki można umieścić w bombce, przykleić do obrazka, postawić na talerzyku i wykonać makietę miasteczka, zamknąć w dużym słoju i co tylko Wam wyobraźnia podpowie.

Zaczynamy:
1. Z papieru klasycznego Arte wybieramy domek – są one oznaczone literami. Tą samą literą oznaczony jest dach. Oba elementy dokładnie wycinamy.

Fot. 1. Wycinanie domku.

2. Wycięte elementy należy włożyć do wody na kilka minut. Czas moczenia papieru zależy od jego grubości i jakości – odpowiedni papier do decoupage może być moczony długi czas bez niebezpieczeństwa, że uszkodzi się podczas klejenia.Fot. 2 Moczenie papieru klasycznego.

3. Papier przyklejamy starannie do kartonu poli. Warto wykorzystać jego proste linie, wówczas wycinanie domku będzie łatwiejsze. Dokładnie suszymy przyklejony papier.Fot. 3. Przyklejanie domku i dachu na karton poli.

4. Za pomocą nożyka do tapet i linijki wycinamy na gumowej podkładce elementy domku.


Fot. 4. Wycinanie domku z kartonu poli.


5. Odwracamy wycięty domek na lewą stronę. W miejscu zgięć siatki (czyli w miejscu ścian) robimy delikatne nacięcia – uwaga – nacinamy tylko jeden papier kartonu poli, nie przecinamy go na wylot. Zginamy karton na lewą stronę. Gąbka w kartonie poli powinna pęknąć.Fot. 5. Przecinanie kartonu poli z lewej strony.

6. Po zgięciu ścinamy brzegi pianki kartonu. Dzięki temu będzie można złożyć go na prawą stronę i skleić. Podobnie należy ściąć dach.Fot. 6. Ścinanie brzegów ścianek.

7. Kiedy ścianki są prawidłowo ścięte można złożyć domek i przystąpić do sklejania.Fot. 7. Domek można swobodnie złożyć po prawidłowym ścięciu ścianek kartonu.

8. Brzegi dachu malujemy cienkim pędzelkiem na ciemny kolor.Fot. 8.  Malowanie dachu po bokach.

9. Rozgrzewamy klej na gorąco i sklejamy brzeg domku, a następnie doklejamy dach.Fot. 9. Sklejanie domku klejem na gorąco.

Przykładowa praca z ostatniego pokazu:


czwartek, 20 grudnia 2012

Drewniane imitacje

Jakiś czas temu prowadziłam pierwsze w naszej pracowni zajęcia o imitacji kory brzozy. Okazało się, że nie takie to proste, jak mi się wydawało. Warsztat zawiera elementy malowania dekoracyjnego, gdzie przydaje się niewielka wprawa w nakładanu kolorów i chyba to właśnie sprawiło najwięcej trudności. Obserwując zmagania uczestników postanowiłam wprowadzić niewielkie zmiany do programu, które co nieco ułatwią. Przede wszystkim większy przedmiot, większą formatkę, szablony i cieniowanie monochromatyczne. Zrobiłam kolejny prototyp, niedługo powstanie też wersja w mocniejszych odcieniach dla tych, którzy lubią kolory.  Zastanawiam się ciągle nad 3D, nie chcę przesadzić z ilością "atrakcji", ale może chociaż formatki z tektury i guziczki? Mam tendencję do minimalizmu, z czym ciągle walczę :). Nowe warsztaty pojawią się od lutego.
Z pracowni w Drzeniowie pozdrawia Was Kreatywnie.compiątek, 14 grudnia 2012

Różowe wyścigi

Pracując nad nowymi warsztatami bardzo często wyznaczam sobie zadania, polegające na pokonaniu własnych przyzwyczajeń. Nowe kolory, faktury, preparaty. Staram się zaryzykować, zrobić coś odwrotnie, połączyć preparaty wbrew opisom. Różnie z tym bywa :)
Poniżej zegar w kolorach, których sama bym nie wybrała - narzuca je papier. Kiedy już powstał bardzo mi się spodobało to zestawienie, na tyle, że zastanawiam się, gdzie jeszcze mogę go użyć. Postawiłam sobie za cel pracę z każdym ciekawym papierem z nowej kolekcji - zostały motywy z kasyna i z walki bokserskiej.  Kolejne warsztaty z takim zegarem już w styczniu: zegar industrialny.
Z pracowni w Poznaniu pozdrawia Was Kreatywnie.com


wtorek, 4 grudnia 2012

Moje hity

Czas zacząć małe podsumowania. Pomyślałam o tym, że na wielu blogach krążą zabawy o tym co najbardziej lubimy - jeść, czytać, oglądać itp. Tymczasem kusi mnie żeby napisać o tym co w tym roku zachwyciło mnie zawodowo.
Jest to moja zupełnie subiektywna ocena, nie związana z jakąkolwiek reklamą. Ot tak, pomyślałam o tym, czego się nauczyłam mimo dużych ograniczeń logistycznych i czasowych.

1. wełna zgrzebna - nigdy bym nie pomyślała, że kiedyś będę z niej filcować :) niezależnie od mikronażu wydawała mi się nie do okiełznania. Lubię cienko i precyzyjnie rozkładać wełnę, a płaty nie do końca pozostawiają taką możliwość. Tymczasem na warsztatach z Renatą napatrzyłam się na malowane torebki i spróbowałam. Filcuje się przyjemnie, na jej bazie wykonałam większość moich pacynek.


2. wrzeciono - dostarcza mi nieograniczonej radości z przędzenia wełny, moje włóczki są wysoce niedoskonałe, ale świetnie nadają się do farbowania i dofilcowywania jako struktury.

3. najtrudniejsze, bo w dziedzinie decoupage, w której ciągle coś się dzieje ... - nie mogę wyróżnić tylko jednego produktu czy narzędzia, więc pomyślałam o pastach ... efekt cementu, efekt gumy, perłowa pasta szorstka, pasty luce, pasty mineralne ... całe mnóstwo świetnej zabawy, koniecznie w połączeniu z szablonami 3D i szpatułkami.
A co Wam najbardziej spodobało się wśród nowości? Jakieś odkrycia, przypomnienia, fascynacje?
Pozdrawiam Was serdecznie - Kreatywnie.com

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Magazyn hobbystyczny 12/2012

Oddaję w Wasze ręce świąteczny numer Magazynu Hobbystycznego. Tym razem przygotowałam instrukcje o domkach - do umieszczenia w bombce lub na podstawce jako przestrzenna dekoracja stołu. Dzięki kartonowi poli można je też montować na obrazkach lub dachówkach.W części filcowej znajdziecie znanego już Mikołaja.Zapraszamy Was również na IX Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu.

Życzę miłej lektury i koniecznie zaglądajcie do archiwum!

Pozdrawiam - Kreatywnie.com

niedziela, 2 grudnia 2012

Projektowanie wnętrz

Większość z nas marzy o przestrzeni mieszkalnej, która będzie odzwierciedlała nas jako jej użytkowników, dopasowanej do naszych potrzeb i gustów. Tylko nieliczni są na tyle bezkompromisowi, żeby ją sobie wypracować w 100%. Więszość z nas jest na etapie ciągłego planowania i zmian. Ograniczony budżet wymaga ogromnej pomysłowości, wiedzy i doświadczenia, którego nam brakuje.
Podczas ostatnich warsztatów z projektowania wnętrz w Kreatywnie.com prowadziłam obok zajęcia indywidualne z decoupage i mimochodem jednym uchem łowiłam cenne porady. Nawet tak niezobowiązujące i tylko 5 godzinne spotkanie miało tyle treści, że trudno podsumować je nie ujmując Pani Katarzynie jako prowadzącej. Myślę, że każdy, niezależnie na jakim etapie się znajduje wyniesie z takich warsztatów bardzo cenną rzecz - umiejętność realnej oceny wnętrza i jego możliwości oraz sposób na  przełożenie inspiracji na gotową koncepcję. Kolejne terminy zajęć już wkrótce.
Z ciągle niedokończonej pracowni w Drzeniowie pozdrawia Was Kreatywnie.com :)


Pin It button on image hover