sobota, 25 maja 2013

1 czerwca na Gołębiej

Dzień dziecka spędzam w tym roku na pokazie w Kreatywnie.com, a później na zaproszenie Pani Marty, która parzy przepyszną kawę przenoszę się z kramikiem na Gołębią. Od 13.00 planuję mini warsztaty dla dzieci - będziemy ozdabiać ptaszki techniką serwetkową. Wstęp wolny.


środa, 22 maja 2013

Sekretarzyk malowany szpatułką

Niedawno odbyły się pierwsze warsztaty, na których zaproponowałam sekretarzyk malowany szpatułką. Moim osobistym odkryciem przy okazji tego projektu jest pasta terakotowa w kolorze ochry. Nie spodziewałam się, że użyta w zestawieniu z turkusem będzie wyglądała tak genialnie. Poniżej kilka impresji z warsztatu - sekretarzyki w trakcie powstawania. Mam nadzieję, że temat Wam się spodoba i na stałe wejdzie do naszego programu, kolejny termin zajęć to 24.07.

Serdecznie pozdrawia Was Dorota, Kreatywnie.com
środa, 15 maja 2013

Masy plastyczne

Od czasu do czasu próbuję swoich sił w wykorzystaniu różnych mas plastycznych, niekoniecznie związanych w bezpośredni sposób z decoupage. Masy rzeźbiarskie, glinki schnące na powietrzu, pasty strukturalne o różnej konsystencji i zawartości to doskonałe uzupełnienie i ogromne pole do eksperymentów różnego rodzaju.
Od powstania pudełka z damą, które zamieszczam poniżej, chodził za mną temat metalizowania. W kontekście decoupage warto połączyć je z wypukłościami. Ustaliłam ostateczną koncepcję warsztatową i najbliższy termin z efektem metalu to 03.07.2013.
Pozdrawiam Was serdecznie, Dorota Kreatywnie.com
Ze sklepu www.kreatywnie.com/sklep użyłam do tych prac pasty plus:


niedziela, 12 maja 2013

Medium do tkanin (napkin podge), tutorial

Dziś o tym, do czego między innymi można wykorzystać preparat do tkanin napkin podge Heritage. Podstawą zdobienia poniższej poduszki są szablony i farba akrylowa wymieszana z medium.  Szablony często się pojawiają w moich projektach jako ciekawe uzupełnienie, tło lub podstawa zdobienia. Jako bazę wybrałam tkaninę – ogromny wybór wzorów z szablonów pozwala na stworzenie własnego „wydruku” pasującego do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza.


Fot. 1. Materiały

Materiały:
Gotowa poszewka na poduszkę z naturalnej tkaniny
Szablony SD 104, SD 034 i SD 003
Klej tymczasowy do szablonów np. Stamperii
Farba akrylowa – biała lub kremowa
Medium do tkanin, np. Napkin Podge Heritage
Narzędzia:

Pędzel ścięty do szablonów
Dodatkowo taśma malarska do przytrzymania tkaniny podczas pracy

Kilka słów komentarza do materiałów:
Pędzle do szablonów
Szablony na początku sprawiają dużo trudności. Podstawą pracy z szablonem jest tzw. technika suchego pędzla – czyli użycie minimalnej ilości farby i odpowiedniego narzędzia. Ścięte pędzle szczecinowe – proste lub zaokrąglone - idealnie nadają się do tego zadania – pozwalają na precyzyjne nałożenie farby metodą tepowania.


Instruktaż

1. Szablon SD 104 spryskujemy klejem tymczasowym. Zapobiega on przesuwaniu się podczas nakładania farby. Nie jest materiałem koniecznym, jednak przy większych powierzchniach bardzo pomaga w uzyskaniu odpowiedniej precyzji. Następnie nabieramy na pędzel do szablonów farbę akrylową i medium do tkanin w proporcji około 1:1 i zdejmujemy nadmiar na papierze. Rozprowadzamy farbę, aż pędzel będzie niemal suchy. Dopiero takim narzędziem techniką tepowania – czyli „stukania” nanosimy kolor na szablon. Podczas pracy staramy się nie przesuwać ani nie zdejmować szablonu. W przypadku pracy z tkaniną można ją przykleić tymczasowo do stołu taśmą malarską.


Fot. 2. Spryskiwanie szablonu klejem montażowym.


Fot. 3. Przygotowanie farby i medium do tkanin.


Fot. 4. Pędzel do szablonów dobrze nasączamy mieszanką medium z farbą.


Fot. 5. Odsączanie nadmiaru mieszanki – tepowanie.Fot. 6. Technika tepowania “suchym pędzlem” na tkaninie.


Fot. 7. Centralna część wzoru. Farba nie powinna wlewać się pod szablon, a wzory powinny być delikatne.


2. Po wykonaniu centralnego wzoru można położyć kolejny szablon i wykonać tło.


Fot. 8. Tło w części centralnej – nadal tepujemy techniką suchego pędzla.Wykorzystano szablon SD 034

3. Na koniec pozostały ramki wykonane szablonem SD 003


Fot.9. Wykonanie ramek w narożnikach.

4. Całość pracy po wyschnięciu prasujemy żelazkiem bez pary przez około 3 minuty. Utrwala ono mieszankę farby z medium do tkanin, dzięki czemu poszewkę można prać w temp. do 40 stopni.

Fot. 10. Utrwalanie wzoru.


Fot. 11. Gotowa poduszka.

Życzę przyjemności, Dorota Kreatywnie.com

środa, 8 maja 2013

Kreatywny recykling

Dawno, dawno temu, kiedy jako konsultant informatyczny przemierzałam Europę służbowym samolotem potrzebowałam odpowiednio pancernej kosmetyczki. Te czasy na szczęście minęły bezpowrotnie, a walizeczka obrosła kurzem i służyła mi jako ... stoper do drzwi :). Jakiś czas temu natknęłam się na pracownię decoupage w Bangkoku. To moje kolejne wielkie odkrycie i inspiracja płynąca z mistrzowskiego łączenia papierów. Pozazdrościłam właścicielce pracowni super pomysłu na pojemnik na narzędzia. W ten właśnie sposób moja dawna kosmetyczka awansowała do roli pojemnika na najcenniejsze pędzle, które ciągle gdzieś mi ktoś przekłada.
Ponieważ od czasu ostatniego pobytu koleżanek ze Szczecina nie opuszczał mnie motyw świnki, w końcu znalazł swoje miejsce.
Pozdrawiam Was twórczo - Dorota, Kreatywnie.comPin It button on image hover