wtorek, 31 sierpnia 2010

Szale wróciły

Trudno zabrać się do filcowania w upały. Chyba, że krąży nam po głowie konkretny projekt do zrobienia, a warunki plenerowe pozwalają rozłożyć wełnę np. w zacienionym ogrodzie. Wraz z pierwszym chłodem ponownie ruszyły warsztaty filcowania na jedwabiu. Wydawało się, że tyle ich już widziałam, tymczasem pojawiła się nowa koncepcja. Jedna z uczestniczek przyjechała do nas specjalnie ze Szczecina - prawda, że można jeśli tylko się chce? :)
Kreatywnie.com Poznań

poniedziałek, 30 sierpnia 2010

Mini hiszpańskie

Ech...Dziewczyny ciężko pracowały cały weekend nad hiszpańskim malowaniem,ale mi niestety tym razem nie było dane pojechać :( Starałam się jednak wykorzystać ten czas w miarę produktywnie. Kiedy udało mi się w końcu być w pracy, zazdroszcząc Paniom z pleneru pobawiłam się "szablonowymi technikami" i ozdobiłam przy okazji prowadzenia warsztatów indywidualnych mały pojemnik :)
Kreatywnie.com,Gdynianiedziela, 29 sierpnia 2010

Borne Sulinowo - podsumowanie

Piszę już z domowego biurka. Czas na małe podsumowanie wyjazdu. Przede wszystkim był to pierwszy warsztat (nie tylko wyjazdowy), na którym mój udział i instruktaż był wręcz symboliczny :). Wystarczyło parę słów na początek, a inwencja twórcza i wzajemna pomoc dopełniły reszty. Grupa zintegrowała się jak nigdy, nikt nie chciał opuścić sali wykładowej :). Przyznaję otwarcie, że żaden ze mnie kompan do nocnego decoupage'owania, ale zacznę trening i do następnego razu będzie lepiej :). Gdyby nie Pani Basia, byłoby ze mną krucho - a tak miałam godnego zmiennika w godzinach wieczornych.
Dziękuję wszystkim za pomoc, atmosferę, piękne prace, inspirację i natchnienie do dalszych warsztatów.
Kreatywnie.com Poznań

sobota, 28 sierpnia 2010

Borne Sulinowo na słodko

Dziś robiłyśmy dekoracyjne pudełka w kształcie tortu. To genialny pomysł Kasi z Malowanego Kufra, który zdobył nasze natychmiastowe uznanie. W czym lepiej sprezentować komuś gotówkę, jeśli nie w słodkim tortowym pudełku? A zabawa przy jego wykonaniu jest przednia, nawet jeśli na codzień nie mamy nic wspólnego z wypiekaniem ciast.
Druga część dnia to kontynuacja malowania dekoracyjnego na przykładzie wieszaków. Dawno już nie miałam warsztatów, na których wystarczyło pokazać przykład pracy, reszta potoczyła się sama.A tu obrazki z Bornego Sulinowa:Kreatywnie.com Poznań (Borne Sulinowo)

piątek, 27 sierpnia 2010

Borne Sulinowo, dzień 1.

Zamiast wakacyjnych upałów w Bornem Sulinowie zastała nas ulewa, która skutecznie zniweczyła ogniskowe plany. Za to czekał nas dzień wypełniony hobby - malowaniem hiszpańskim i decoupage. Projekty były dość zaawansowane, w planach mnóstwo zadań, a efekty widać na zdjęciach - pełen profesjonalizm. Przed kolacją tradycyjnie już odwiedziłyśmy tłumnie Saszę - sklep z rosyjskimi specjałami, a jutro ciąg dalszy naszych zmagań z formatkami, papierami i masami plastycznymi.
Kreatywnie.com Poznań (Borne Sulinowo)wtorek, 24 sierpnia 2010

Wiejsko

Oficjalnie rozpoczęłam swoje wiejskie życie. Powoli zwiedzam okolice, poznaję sąsiadów. To trochę jak nauka nowego języka. Spoglądam na pobliskie miejscowości z zachwytem osoby, która widzi je po raz pierwszy. Jestem pewna, że mieszkańcy uważają je za nudne, tymczasem dla mnie każdy zabytek, most, kawiarnia, krajobraz, pomnik ... wszystko to wydaje się fascynujące, bo wybrane przez nas na nowy dom. Sporządziliśmy wstępną listę turystycznych atrakcji, które zamierzamy dokładnie dla Was sprawdzić zanim okażą się godne polecenia.
Mieliśmy duże szczęście, bo zwierzęta, które "dostaliśmy" nas zaakceptowały. Tym sposobem mamy wiernego wilczura Wicię i przemiłą kotkę Irmę.
Za nami już pierwsze poważne zakupy budowlane i pierwsze koszenie trawy - to będzie moje ulubione zajęcie :). Wkrótce staną pierwsze ścianki działowe, wybraliśmy kolory farb.
Jak tylko się uda dostarczę zdjęcia.
Jutro ruszamy na ostatni wyjazdowy plener do Bornego Sulinowa. Kolejne będą już u nas. Poniżej kilka impresji z poprzednich warsztatów.
Kreatywnie.com Poznań

Plenery

Filcowy maraton
Dwa razy w roku odwiedzają moją pracownię dwie przemiłe koleżanki z Wiednia. Najpierw robiłyśmy "edycję" Decoupage,która polegała na wyszkoleniu dziewczyn od stóp do głów w technice oklejania i ozdabiania przedmiotów. Tym razem zabrałyśmy się za filcowanie. Wiedza i umiejętności dziewczyn wciąż rosną i mogłysmy się już zabrać za większe gabaryty...ostatnio próbowałyśmy sił w tworzeniu torebek :)
Kreatywnie.com, Gdynia

piątek, 20 sierpnia 2010

Mozaika

Zastanawiałam się co takiego jest w mozaice, że wprost nie można się jej oprzeć. Długa tradycja, mało narzędzi, praktyczność wykonanych ozdób, trwałość? Pewnie wszystko na raz. Kiedy po wielu latach wróciłam do rękodzieła próbowałam różnych technik, ale nie miałam gdzie nauczyć się mozaiki. Niby wszystko jest oczywiste, ale np. jak dociąć elementy, jaki dobrać klej, jak rozrobić fugę? Książki swoje, a praktyka pokazywała, że efekt niezupełnie był zadowalający.
Od sierpnia mam specjalistów na miejscu - poznańska firma gościnnie prowadzi u nas zajęcia z mozaiki, a jeśli się spodobają wprowadzimy również potrzebne produkty. Najbliższy termin już w przyszłym tygodniu, a poniżej impresje z pierwszych warsztatów.
Kreatywnie.com Poznań

czwartek, 19 sierpnia 2010

Malowanie dekoracyjne i mania szablonowa

Muszę przyznać to przed sobą - zbieram szablony :). Kiedyś moje szafy pękały od butów, teraz w szufladzie przybywa szablonów. Ich różnorodność pozwala na tyle ciekawych aranżacji w malowaniu dekoracyjnym, że naprawdę trudno przestać.
Zaczęłam cykl warsztatów z malowania dekoracyjnego. Każdy z nich jest jak odkrycie. Pomysłowość uczestników jak zwykle nieoceniona. Nowe zestawienia kolorów, nowe wykorzystanie szablonów i papieru do decoupage. Cieszę się, że moje wrażenie z zimowego pobytu w Hiszpanii przeniosło się na entuzjazm rozwijania zupełnie nowych pomysłów na bazie tego, co wszyscy już znamy.
Kreatywnie.com Poznań

środa, 18 sierpnia 2010

Monochromatycznie

Długo szukałam swojego pomysłu na print room. Bardzo lubię czarno białe dziewiętnastowieczne grafiki, jednak ich aranżacja zawsze nasuwa skojarzenia z tym co już było. Tak więc postanowiłam wykonać to po swojemu – wprawdzie nie do końca mieści się w kanonach stylu print room, ale najważniejszy warunek czyli oddzielenie kolorów motywem jest zachowany.
Kreatywnie.com

czwartek, 12 sierpnia 2010

Torebka słonecznikowa

Skoro zabrałam się za filcowe falbanki to dlaczego nie za kwiaty? Podczas niedzielnego leniuchowania pojawił się w mojej głowie pewien pomysł i musiałam bardzo przemawiać sobie do rozsądku, żeby nie pobiec od razu go realizować. Torebka z motywem kwiatowym na klapie najpierw zafascynowała mnie technicznymi możliwościami, a później powstała koncepcja kolorystyczna. Mam w końcu w czym wybierać odkąd zamówiłam nowe australijskie wełny. Chodzi mi po głowie kilka wariantów tej torebki – do zrealizowania jedynie w warunkach plenerowych, bo wykonanie zajęło mi około 6 godzin, a chciałoby się jeszcze wykończyć ją podszewką, zapięciem itp. Oczywiście nie obyło się bez niedociągnięć, ale wiem na co uważać przy kolejnej. Już się boję pytań typu "a jak to jest zrobione" zazwyczaj odpowiadam wtedy "a ile ma Pani czasu" - bo odpowiedź może potrwać :).
Kreatywnie.com Poznań

Twoja kolekcja obrazów

Obrazy decoupage to jeden z warsztatów, które odbywały się według niezmienionego programu od dobrych kilku lat. Najwyższy czas na nowości. Wraz z naszym rozwojem pojawiają się setki nowych pomysłów, które chciałoby się przekazać przy nadarzającej się okazji. Zainspirowana i oczarowana hiszpańskim stylem postanowiłam wprowadzić jego elementy do zajęć związanych z obrazami. W ten sposób rozszerzamy program o dodatkowe elementy jak praca z pastami strukturalnymi i papierem decoupage, szablony, przecierki, cieniowania. Podobnie, a jednak zupełnie inaczej. Mam nadzieję, że nowe obrazy przypadną Wam do gustu. Najbliższy termin już 21.08.2010.
Kreatywnie.com Poznań

środa, 11 sierpnia 2010

Próby ze spękaniami

Zastanawiałam się kiedy ostatni raz usiadłam metodycznie do testowania preparatów różnych firm w różnych wariantach i ilościach … dawno temu. Testy robię często, ale czy do końca wnikliwie? Poświęciłyśmy jeden dzień na testowanie wszystkich preparatów do spękań jakie mam w swoich zbiorach. Okazało się, że to doskonałe przypomnienie i uporządkowanie wiedzy o mediach i ich właściwościach. Zazwyczaj przekazuję instrukcje wyrywkowo i chaotycznie, dziwiąc się, że Pani Basia czy Natalia w biegu coś z tego wychwyciły :).
A poniżej efekty – przypomniało mi się dlaczego nie przepadam za niektórymi z preparatów :).
Kreatywnie.com Poznań

wtorek, 10 sierpnia 2010

Dopadły mnie falbanki :)

Szal, który ubierze najbardziej skromną sukienkę. Dotychczas podziwiałam falbanki filcowe, w końcu postanowiłam wykonać własną. Przy tej okazji „odkryłam” najbardziej oczywiste wykorzystanie wełny multikolor – ułożenie w jednym kierunku wydobywa jej wszystkie niuanse. Dotychczas tradycyjne rozkładanie w stylu „wątek i osnowa” zabrudzały jej kolorystykę.
W każdym razie nie mogę się napatrzeć na nowe szale, powstało ich więcej :).
Kreatywnie.com Poznań

poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Masa solna i ważny dzień

Zacznę od tego, że dzisiejszy dzień jest dla mnie szczególny - kupiłam dom! Mogę to już powiedzieć bez obaw o to, że zapeszę. Nasza mała polsko-niemiecka rodzina w końcu znalazła swoją siedzibę. Piszę o tym dlatego, że po części będzie to również Wasz dom - powstanie w nim baza plenerowa dla Kreatywnie. Będziemy rozwijać działalność plenerową, będzie więcej terminów i tematów. Wkrótce zamieszczę zdjęcia i pewnie jeszcze nie raz będę pisać o szczegółach przebudowy. Na razie powiem tylko tyle, że przenosimy się na zachód, w piękne lasy lubuskie, a mieszkańcy Zielonej Góry, Krosna Odrzańskiego i okolic będą mieli do nas blisko... :) Natomiast z Poznaniem połączy nas nowa autostrada, która bardzo ułatwi mi dojazd na Poplińskich :).

Z masą solną wiążą się moje osobiste wspomnienia z dzieciństwa. Opiekunka mojej podwórkowej przyjaciółki – starsza dama z sąsiedztwa – zapraszała nas często. Jej mieszkanie było niesamowite – stara ławka szkolna z kałamarzem i mnóstwo zabawek. Podczas jednej z wizyt bawiliśmy się masą solną, co w czasach PRL-u, było nie lada atrakcją. Wspomnienie jest żywe do dziś, więc łatwo się domyślić, że mój udział w warsztatach o masie solnej był oczywisty.
Okazało się, że ten z pozoru banalny i prosty temat ma w sobie mnóstwo tajemnic. Dzięki Pani Sabinie – charyzmatycznej, przesympatycznej i pomysłowej osobie – łatwo przebrnęliśmy przez zaplanowane zagadnienia. A poniżej relacja z warsztatów i jego słodko-słone efekty ...
Kreatywnie.com Poznańpiątek, 6 sierpnia 2010

Tęczowo

Zalały nas przepiękne kolory nowej wełny australijskiej. Każdy, kto choć raz spróbował filcować na mokro za pomocą włókien 18 mikronowych na pewno przekonał się o jej zaletach. Nowa gama kolorów jest po prostu zachwycająca - niedługo na pewno posypią się barwne projekty :).
Kreatywnie.com Poznań

czwartek, 5 sierpnia 2010

Aniołki

Kolejne próby ze styropianem. Zamówiłam „pionki” z myślą o filcowaniu na sucho – jednak przy pierwszym podejściu urwałyśmy aniołkowi głowę, a wełna zupełnie nie chciała wchodzić w styropian :). Pozostałam przy pomyśle aniołka, jednak trzeba było zmienić materiał. Na zdjęciu prototyp. Skrzydła są z masy papierowej oklejonej szlagmetalem, można je jednak wykonać na wiele innych sposobów – np. posypać brokatem, okleić serwetką.
Kreatywnie.com Poznań

środa, 4 sierpnia 2010

Mini lale do filcowania na sucho

Nasze najnowsze odkrycie uprzyjemniające filcowanie na sucho to wypchane mini lale. Wełna świetnie się z nimi łączy. Wystarczy jedna igła – najlepiej cienka, kilka gramów wełny, gąbka jako podkładka i fantazja. Mój miś wyglądał początkowo jak mysz, teraz przypomina mi pieska, ale i tak go lubię :). Dla towarzystwa Pani Basia ufilcowała słonika. Już niedługo w magazynie pojawi się instrukcja krok po kroku jak wykonać podobną maskotkę.
Kreatywnie.com PoznańPin It button on image hover