niedziela, 27 maja 2012

Magia filcowania - torebki, wywiad z autorkami


Mamy przyjemność zaprezentować Wam wywiad z autorkami kolejnej książki z serii "Magia filcowania" - Paniami Ireną Biskup i Justyną Wróbel-Mikołajczyk.

DF: Magia Filcowania to już nie tylko pierwsza polska próba uporządkowania wiedzy o filcowaniu, a seria wydawnicza! Właśnie ukazała się druga część o torebkach. Trudno było zebrać do niej materiały?

IB: Właściwie, to wręcz przeciwnie. Magia filcowania: torebki to duża dawka wiedzy o filcowaniu różnych form torebek, ale zdecydowanie nie wszystko. Kiedy zaczęłyśmy zbierać materiały do książki i zastanawiałyśmy się nad tym, co pokazać czytelnikowi, czego będzie oczekiwał od tej książki, co chciałby w niej znaleźć, spisałyśmy dość pokaźną listę. Jednak potem nastąpiła weryfikacja materiału, ponieważ pierwsza wersja książki byłaby "cegłą" niewygodną w użyciu i na pewno byłaby też dużo droższa.
JWM: Zdecydowałyśmy się na okrojenie materiału, z założeniem, że w każdym kolejnym rozdziale czytelnik nauczy się nie tylko nowej formy, ale również nowego sposobu filcowania uchwytów, układania wzorów czy form przestrzennych. W ten sposób zyska dużą wiedzę, ale również łącząc różne elementy z poszczególnych rozdziałów stworzy swoje własne wersje torebek.

DF: Czy są Panie zadowolone z odzewu po wydaniu pierwszej części? Pojawiły się jakieś ciekawe komentarze, recenzje, kontakty z czytelnikami?

IB: Pierwsza książka cieszy się dużym powodzeniem, duża większość czytelników była bardzo zadowolona z formy, ale byli również i tacy, których zawiodła. Zdarzały się przypadki, że ktoś miał pretensję, że nie znalazł w książce nic o nunofilcu, że to tylko podstawy, że nie było przekroju przez wszystkie filcowe formy: czapki, szale, torebki... Wtedy starałyśmy się tłumaczyć, że jest to pierwsza część całej serii i że jeszcze chwilę muszą zaczekać. Były też problemy z pierwszymi egzemplarzami książki (200 szt. z 3000), które niestety potrafiły się rozkleić. Wszystkim, którzy zgłosili taki problem posyłałyśmy dobry egzemplarz, jednak myślę, że niektórzy przemilczeli ten fakt i po prostu byli zawiedzeni. To była naprawdę niezręczna sytuacja w związku z czym przy aktualnej części zmieniłyśmy drukarnię i dopilnowałyśmy, by taka sytuacja się nie powtórzyła. Z Magii filcowania: torebki  jesteśmy bardzo zadowolone. Mamy również informacje z kilku Ośrodków Szkoleniowych w Polsce, ze pierwsza cześć serii jest wykorzystywana jako podręcznik do warsztatów podnoszących kwalifikacje zawodowe - bardzo cieszymy się z tego faktu :)
JWM: Otrzymałyśmy liczne maile i telefony z gratulacjami i podziękowaniami – to było bardzo miłe i dodawało nam energii do dalszej pracy nad kolejną częścią. Mam nadzieję, że „Magia filcowania: torebki” także wzbudzi tyle pozytywnych emocji :)

DF: Dlaczego w drugiej części wybrały Panie jako temat właśnie torebki?

JWM: Temat torebek był najczęściej poruszany przez czytelników i kursantów, kiedy zapowiadałyśmy dalsze części serii. Wyszłyśmy wiec naprzeciw potrzebom :)

DF: Jako autorki pewnych rozwiązań i projektów zdają sobie Panie sprawę z tego, że wiele nowo powstających firm idzie na skróty kopiując bez zażenowania pomysły, teksty, grafiki... Nie boją się Panie zalewu masową produkcją torebek opisanych w książce?

IB: Zdajemy sobie sprawę z faktu, że wzory i rozwiązania pokazane w książce będą powielane, niektóre dosłownie, inne staną się jedynie inspiracją. Cóż... taką formę przekazu wybrałyśmy biorąc pod uwagę konsekwencje. Mogłyśmy stworzyć książkę teoretyczną, opisującą pracę z filcem, bez szczegółowej relacji zdjęciowej i zachować nasze rozwiązania i styl tylko dla siebie i kursantów. Jednak każdy czytelnik jest w zasadzie naszym kursantem :) Jak już wspominałyśmy w książce nie zmieściły się wszystkie formy torebek, więc trochę zostało dla nas, a z drugiej strony konkurencja, która rośnie za sprawą naszych podręczników zmusza nas do kreatywności i poszerzania horyzontów... a czy nie o to chodzi w tworzeniu? :)
JWM: Poza tym wierzymy, że nasze czytelniczki są na tyle kreatywne, że będą wolały tworzyć swoje wersje wzorów i rozwijać swój własny styl. W końcu magia tej techniki to przede wszystkim nieograniczone możliwości, po co więc się ograniczać do pokazanego przykładu?:) Ciekawiej jest tworzyć własne wzory :)
IB: A jeżeli chodzi o kopiowanie tekstów to, cała zawarto
ść książki jest chroniona prawami autorskimi, więc nie radzę tego robić bez naszej zgody :)

DF: A co autorki książki lubią filcować najbardziej?

IB: Lubię filcować szale ze względu na delikatna formę, malować filcem motywy roślinne i zwierzęce, szukać połączeń filcu z innymi materiałami, czapki i torby w dziwnych kształtach, zwierzęta w technice igłowej. Często wzoruję się na zdjęciach czy rysunkach i cieszy mnie, kiedy moje dzieci potrafią powiedzieć jaki rodzaj żaby czy ptaka zrobiłam. Daje mi to wiele satysfakcji.

JWM: Z dodatków do ubioru najbardziej lubię tworzyć szale i torebki… najczęściej z motywami łąk lub pojedynczych kwiatów. Ogromną frajdę sprawia mi też tworzenie obrazów. Marzą mi się naprawdę duże formy… przede wszystkim płaskorzeźby.

DF: Jaka jest przyszłość serii wydawniczej Magia Filcowania?


JWM: Następna książka będzie dotyczyć filcowania szali, przypuszczamy jednak, że tym razem będzie większa przerwa pomiędzy tymi publikacjami.
IB: W planach mamy także drugą - cieńszą i tym samym tańszą „siostrę” serii Magia filcowania – w formie zeszytów. Nie będzie to jednak pomniejszona forma książki, lecz inne propozycje filcowych wyrobów, min ozdoby świąteczne.

Życzę Paniom wielu sukcesów!

Dziękujemy :)


niedziela, 20 maja 2012

Mixmedia z Cynką - premiera

Mimo roszad, niezdecydowania, zmian i komplikacji z ustaleniem grupy udało nam się zorganizować pierwszy warsztat z serii mixmediowej z Cynką. Nie mogłam mu się nawet poprzyglądać, ale patrząc na zdjęcia ... zazdroszczę. Efektów, kolorów, zabawy i miło spędzonego czasu. Kolejny termin już ustalony, 9 lipca zapraszamy na notesy.
Autorem zdjęć jest Asia Trojanowicz.

sobota, 19 maja 2012

Zapuszkował mnie

Dzięki naszemu synkowi pozyskałam całe mnóstwo bardzo solidnych puszek po mleku. Cieszyłam się z pierwszych pięciu, a teraz mnie dosłownie zasypują. Ale wyrzucić szkoda. Tak więc z mozołem zabrałam się za ten mało decoupage'owy przedmiot i coś zaczyna mi wychodzić. Uprawiam szeroko zakrojony recykling używając do zdobienia resztek papieru hiszpańskiego. Pierwsza miała być na pędzle, ale okazała się trochę za wysoka. Nie szkodzi, mam mnóstwo rzeczy, które w nią można schować :). 02.06 na dniu otwartym mam zamiar trochę ich rozdać osobom, które chcą się pobawić w stworzenie własnej wersji - oczywiście dla najbardziej kreatywnych przewidziane będą nagrody.
Kreatywnie.com Drzeniów/Poznań Czesława 12


czwartek, 17 maja 2012

Eko torba awansuje

Jeszcze do końca maja rozdajemy nasze eko-torby z szarego papieru, a ich szczęśliwi posiadacze mogą wylosować lub otrzymać bon na zakupy. 2.06 organizujemy na dniu otwartym ostatnią loterię z tej serii. Od czerwca nasza eko-torba awansuje na bawełnianą, tym samym bardziej trwałą. Ponieważ akcja cieszy się rosnącą popularnością będziemy rozdawać do zakupów nasze własnoręcznie "drukowane" opakowania do końca roku 2012. Nowy regulamin eko-zabawy już wkrótce.
Kreatywnie.com Poznańczwartek, 10 maja 2012

Działo się

Jakiś czas temu postanowiłam wrócić do formuły otwartych pokazów w Kreatywnie i wymiany serwetkowej. Zaplanowałam 5.05 jako premierę i przygotowałam orientacyjny program, który w zamierzeniu miał się sprecyzować, ale prawdę mówiąc do końca sama nie wiedziałam co i kiedy będę pokazywać. Gościem specjalnym była Cynka, której kolaże i kartki zachwyciły naszą publiczność. Nie sądziłam, że po tak długiej przerwie pokazy okażą się frajdą i że mimo długiego weekendu aż tak dopiszą uczestnicy. Kolejny pokaz już 2.06, tym razem dokładny program jest już na naszej stronie.
Autorami poniższych zdjęć są Kuba i Dorota Bołtacz.

wtorek, 8 maja 2012

Na słodko

Przygotowując się do pokazów 5.05 postanowiłam zrobić skrzynkę z wykorzystaniem formatek i serwetki w groszki. Od dawna chodził mi po głowie ten pomysł, w końcu znalazłam chwilę na realizację. Brakuje mi na niej czegoś, jakiejś "kropki nad i" - kolorowej posypki? Szablonu na kropeczkach? Na razie została tak jak jest.
Kreatywnie.com Drzeniów


niedziela, 6 maja 2012

Magazyn hobbystyczny 05/2012

Mamy przyjemność powiadomić Was o pojawieniu się kolejnego numeru magazynu hobbystycznego.

W bieżącym numerze prezentujemy projekt broszki z dziurką :) w technice filcowania na mokro.

W dziale poświęconym dekoracjom znajdziecie opis poświęcony transferowi na tkaninie.Polecamy również materiał Anny Kowal o wężowej bransoletce o z koralików i plan plenerów letnich w Kreatywnie.com.


Życzymy miłej lektury! Zaglądajcie do archiwum - tam również jest mnóstwo ciekawostek.
Zespół Kreatywnie.com 

czwartek, 3 maja 2012

W prezencie

Dawno już nie robiłam nic na prezent. Solenizantka zażyczyła sobie spękania i lawendę... Jak tu się za to zabrać po tylu latach przerabiania tematu nie popadając w głęboką lawendowo-popękaną depresję? Okazało się, że jednak mogę inaczej :). Coś tam wyszło, nie wygląda jak zawsze, mam nadzieję, że się spodoba.
Kreatywnie.com Drzeniów

wtorek, 1 maja 2012

Ponownie drób

Oprócz kilku zeszytów z przepisami mam setki wydrukowanych stron z internetu, których przepisywanie zawsze wydawało mi się bez sensu. Łatwiej je posortować i włożyć do przepiśnika. Pudełko to drewniana "książka". Podobną będzie można wykonać na naszym plenerze w sierpniu.
Kreatywnie.com Drzeniów
Pin It button on image hover