Farby kredowe - podstawy zastosowania na przykładzie dekoracji z płyty MDF, DIY

Handlowa nazwa „farby kredowe” zawiera dość szeroką gamę produktów, które mimo różnych składników bazy mają zbliżone właściwości. Miłośnicy stylu shabby chic i przecierek odnajdą w tych farbach doskonały materiał do stylizacji różnych przedmiotów.
Czym farby kredowe mogą różnić się od popularnych farb akrylowych:
- w zasadzie nie wymagają przygotowania powierzchni, gruntowania i szlifowania (*są wyjątki)
- są bezzapachowe
- mają ogromną przyczepność i doskonałe krycie, są „kruche”, a po zabezpieczeniu woskiem uzyskują elastyczność pozwalającą na malowanie np. skóry, tapicerki, tkanin. Poniżej znajduje się prosta instrukcja objaśniająca podstawy stosowania farb kredowych.Fot. 1 Narzędzia i materiały
Materiały:
Farby kredowe w kolorze ciemny brąz, beżowy, kremowy
Kogut dekoracyjny z płyty MDF
Szablony – groszki, siatka, skóra krokodyla, ornament
Wosk do farb kredowych
Patyna brązująca
Pędzel szczeciniasty zaokrąglony
Pędzel lub szmatka do wosku
Pędzel do szablonów
Kilka słów komentarza do materiałów:
Szablony
Na rynku dostępnych jest mnóstwo szablonów z różnych materiałów. Od samoprzylepnych papierowych, plastycznych gumowych, cienkich i lekkich po dość grube plastikowe dostępne w marketach budowlanych. Każdy z nich ma swoje zalety i zastosowania. Przykłady:
 giętkie gumowe samoprzylepne szablony nadają się do dekorowania powierzchni zaokrąglonych jak np. bombki czy pisanki. Świetnie przylegają do powierzchni i umożliwiają dekorację pastą lub farbami,
 szablony z cienkiej folii, uniwersalne. Im cieńsza folia tym łatwiej je zagiąć i dopasować podczas malowania trudno dostępnych miejsc jak np. narożniki,
 szablony z grubszej folii, uniwersalne. Łatwo je przechowywać i utrzymać w czystości. Nie zaginają się i nie niszczą, można dzięki nim malować szybszą techniką pocierania, a nie tylko tepowania,
 grube szablony z plastiku – świetne do dekorowania dużych powierzchni jak drzwi czy ściany,
 szablony 3D – są grube na 1mm i więcej, można dzięki nim precyzyjnie wykonać reliefy z past strukturalnych, np. mineralnych,
 samoprzylepne szablony papierowe – mają zastosowanie na wielu powierzchniach, służą też do dekoracji kartonów i papierów.
Do pracy z szablonami zawsze przydają się dodatkowo: taśma malarska, klej montażowy w sprayu i pędzle do tepowania.
Instruktaż
1.Formatkę koguta malujemy ciemnobrązową farbą kredową. Narzędzie to zaokrąglony pędzel szczeciniasty, który pozostawia widoczne ślady. Farbę nakładamy na krzyż, w różne strony, tak żeby powstała wyraźna, widoczna struktura. Suszymy pierwszą warstwę.
Fot. 2. Strukturalne malowanie pierwszym kolorem – nakładamy dość dużo farby pędzlem szczeciniastym.
2. Następnie tym samym rodzajem pędzla nabieramy kremowej farby kredowej i wcieramy w pędzel. Usuwamy nadmiar i prawie suchym pędzlem malujemy na płasko bardzo delikatnie całą powierzchnię formatki. Farbę nakładamy wielokrotnie i w różnych kierunkach. Efekt przecierki można uzyskać bez użycia papieru ściernego, regulujemy ilość farby podczas malowania.
Fot. 3. Nakładanie kremowej farby suchym pędzlem. Powinno być widać strukturę brązowej farby.
Fot. 4. Gotowa warstwa kremowej farby.

3. Dolną część formatki ozdabiamy szablonem „skóra krokodyla”. Spryskujemy go klejem tymczasowym. Zapobiega on przesuwaniu się podczas nakładania farby. Nie jest materiałem koniecznym, jednak  bardzo pomaga w uzyskaniu odpowiedniej precyzji. Następnie nabieramy na pędzel do szablonów beżową farbę kredową i zdejmujemy jej nadmiar na papierze. Rozprowadzamy farbę, aż pędzel będzie niemal suchy. Dopiero takim narzędziem techniką tepowania – czyli „stukania” nanosimy kolor na szablon. Podczas pracy staramy się nie przesuwać ani nie zdejmować szablonu.Fot. 5. Nakładanie beżowej farby przez szablon.Fot. 6. Gotowy szablon na powierzchni formatki.

4.Kontynuujemy pracę z szablonami. Szyję i głowę koguta ozdabiamy brązowymi groszkami.Fot. 7. Groszki z szablonu na głowie i szyi.

5. Ornament z szablonu wykorzystujemy jako skrzydło.

Fot. 8. Skrzydło – ornament.

6. Szablonem – siatką ozdabiamy podstawkę koguta.Fot. 9. Ozdabianie podstawki.

7. Całość formatki, podstawkę i patyczek woskujemy bezbarwnym woskiem na bazie terpentyny. Wosk można nakładać delikatnie szmatką lub pędzlem. Nadmiar wycieramy. Po kilkunastu minutach można zacząć patynować brzegi formatki (przyciemnić). Do patynowania wygodnie jest użyć patyczków kosmetycznych lub pędzla.
Fot. 10. Woskowanie.Fot. 11. Patynowanie.
Gotowe!
Autor: Dorota Freitag
Materiał do użytku prywatnego. Zapraszamy na warsztaty: http://www.kreatywnie.com/?t=terminarz


Komentarze

  1. Wyszło idealnie. Sam malowałem parę razy koszulki specjalnymi farbami, ale nie pomyślałem o tym, żeby robić to za pomocą szablonów.
    https://artykulydlaplastykow.pl/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty