Farby kredowe Decape z firmy Calambour - podstawy malowania szpachląFarby firmy Calambour z linii Decape chalk colours to wyjątkowa mieszanka bazy kredowej z woskiem.
Zostały stworzone jako produkt ściśle związany z techniką przecierek shabby chic. Praca z farbami tej linii na pierwszy rzut oka nie różni się od pracy z akrylami. Są głęboko matowe, na bazie wody i mają bardzo lekką konsystencję. Wymagają dokładnego wymieszania przed użyciem.
Na czym więc polega różnica?
Farby z linii Decape chalk colours firmy Calambour mają właściwości farb kredowych i dodatkowo zawierają wosk. Wosk ten pozwala na łatwe przecieranie farb i budowanie wielokolorowych „odkrywek” niezależnie od pierwszego zabezpieczenia. W praktyce oszczędzamy na jednym z etapów malowania i postępowania z klasycznymi farbami kredowymi. Nie musimy ich woskować, żeby przecierki były udane. Dodatkowa ilość wosku w farbie nie niszczy pędzli i można je łatwo oczyścić szarym mydłem i ciepłą wodą.
Farby są matowe, mają dobre krycie i przyczepność. To  alternatywa dla hobbystów, którzy nie widzą sensu inwestycji w duże opakowania farb kredowych, ale cenią sobie jakość i komfort pracy. Można je zabezpieczać lakierem lub bezbarwnym woskiem. Występują w opakowaniach szklanych – w klasycznych słoiczkach 250 ml, dzięki czemu ich aplikacja i wykorzystanie nadmiaru nie stanowi problemu.
Poniżej projekt z wykorzystaniem linii Decape chalk colours firmy Calambour, papieru ryżowego z kolekcji coastal i techniki malowania szpachlą.


Fot. 1 Narzędzia i materiały
Materiały:
Farby Decape firmy Calambour – kremowy, zielony, fioletowy
Farby z linii extrafine acrylic colours Calambour, brązowy i turkusowy
Tabliczka z MDF
Klamerki drewniane
Literki – napis do przyklejenia
Papier ryżowy Calambour z kolekcji Coastal
Klej do decoupage
Wosk bezbarwny i biały kredowy
Klej hobbystyczny do papieru, np. magic
Pędzle szczeciniaste
Pędzel lub szmatka do wosku

Instruktaż
1. Farby dokładnie mieszamy. Tabliczkę MDF pokrywamy cienką warstwą farby w kolorze kremowym.

Fot. 2. Malowanie tabliczki kremową farbą.

2. Farby nie trzeba dokładnie suszyć. Na wilgotną jeszcze powierzchnię nakładamy szpachlą kolor fioletowy. Szpachlę prowadzimy równolegle do podłoża, lekko dotykając farby pod spodem. Dzięki temu powstanie efekt farby schodzącej „płatami” i odkrywającej kolejne warstwy.


Fot. 3. Malowanie szpachlą. Przygotowanie farby fioletowej.

3. Kolejny kolor nakładamy podobnie. Całość suszymy – farba ze względu na jej dość dużą ilość może popękać jeśli suszymy ją suszarką.


Fot. 4. Malowanie szpachlą kolorem zielonym.

4. Powierzchnię tabliczki dzielimy optycznie na trzy części. Oddzielamy je taśmą malarską. Brązową farbę nabieramy na zaokrąglony szczeciniasty pędzel. Dokładnie nasączamy go, a następnie zdejmujemy nadmiar na papierowej serwetce, tak żeby pędzel był prawie suchy. Tak przygotowaną ilość farby nanosimy na płasko – równolegle do powierzchni tabliczki. W ten sposób cieniujemy boki i wzdłuż taśmy malarskiej, imitując deski.Fot. 5. Cieniowanie tabliczki, imitacja desek.

5. Cieniujemy całość kolorem turkusowym suchym pędzlem.

Fot. 6. Cieniowanie kolorem turkusowym.

6. Wycinamy z papieru ryżowego wybrane motywy.

Fot. 7. Wycinanie papieru i kompozycja.

7.Przyklejamy papier uniwersalnym klejem do decoupage.


Fot. 8. Przyklejanie papieru.
8.Przyklejamy klejem do drewna/hobbystycznym literki – napis sea side i klamerki.

Fot. 9. Przyklejanie literek.

9. Całość woskujemy białym woskiem kredowym. Najlepiej zrobić to pędzlem, żeby nanieść wosk dokładnie na literki i klamerki.


Fot. 10. Woskowanie.


Fot. 11. Gotowy wieszak ze zdjęciami.
Autor: Dorota Freitag

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty