Nie zauważyłam swojego zniknięcia

Kiedy zaczynałam swoją przygodę z rękodziełem było nas naprawdę niewiele. Kilka pracowni w całej Polsce. Znałyśmy się, szanowałyśmy i byłyśmy bardzo rozpoznawalne. W internecie na hasło decoupage wyskakiwało kilka stron. Świat rękodzieła był prosty, przejrzysty i przewidywalny.
Przez kilkanaście lat z pasją zarażałam coraz to nowe grupy entuzjastów. Na moich warsztatach bywało tłoczno, emocjonalnie i energetycznie. Wiele osób zdecydowało "to jest to, co chcę robić w życiu". Wspierałam je w tej zmianie kursami zawodowymi.
Przez cały ten czas byłam tak zajęta i skupiona na tym czym się zajmuję, że nie zauważyłam ... swojego zniknięcia.
"Kreatywnie? Kreatywni? Nie kojarzę."
Przeczytałam na jakiejś grupie. Myślałam, że spadnę z krzesła.

Nowe pracownie i inicjatywy wyrosły jak grzyby po deszczu. Nowe pomysły, techniki, kapitał, ludzie. Nie zdawałam sobie sprawy, że tuż obok mnie świat zapomina o Kreatywnie tylko dlatego, że nie potrafiłam o sobie mówić. Moja strona internetowa miała 12 lat. Dorota Freitag, która wprowadziła wełnę do filcowania i markę Heritage na polski rynek stała się anonimowa. Najważniejsze było pokazać się na grupach facebookowych i forach, a ja nie wiedziałam nawet, że takie istnieją.
Wpisałam "warsztaty decoupage" w wyszukiwarkę i nie znalazłam nic na swój temat. To mnie zszokowało i wpędziło w przygnębienie. Jak to możliwe, że tyle czasu żyłam wspomnieniem przeszłości, kiedy wszyscy zainteresowani szybko trafiali prosto do mojej pracowni?
Zauważyłam, że mówi się i poleca tylko tych, którzy mają odwagę pokazać własny dorobek, nawet jeśli skromny. Rok założenia, doświadczenie, wiedza, certyfikaty - nie mają znaczenia, jeśli mnie nie widać. Czułam się urażona. Czasami myślałam "nie to nie"!
W głowie kotłowało mi się od wątpliwości. Wyobrażałam sobie, że najważniejszy jest ogromny budżet reklamowy i profesjonalne ekipy od kręcenia filmów. Uciekałam w wymówki i bardzo się bałam zmiany.
Zaczęłam od siebie. Zgromadziłam skromny sprzęt fotograficzny i małymi krokami zaczęłam dzielić się wiedzą w postaci filmów. Pracowałam tak jak potrafię i z każdym krokiem wiedziałam coraz więcej. To mnie kosztowało mnóstwo stresu i wysiłku. Czasami ze strachu przed aparatem i mikrofonem nie byłam w stanie się poruszyć. Zapisałam się na kursy, które otworzyły mi oczy na potrzeby innych. Przypłaciłam je niemałym załamaniem, ale w końcu napisałam o sobie bez fałszywej skromności. Odsłoniłam kawałek swojego życia, żeby pomóc zrozumieć, że nic nie przychodzi z dnia na dzień.
Dzisiaj często słyszę "ma Pani piękną stronę internetową". Dostaję wiadomości "kiedy wpadam w zły, smutny nastrój, "otwieram Panią"...

Zrozumiałam, że najważniejsze to pracować z tym, co posiadam i piąć się do góry dając z siebie wszystko to, co najlepsze. Inspiruję głosem, obrazem, działaniem. Prowadzę warsztaty stacjonarne i online. Dołącz koniecznie: www.kreatywnie.com

Poniżej piątkowa inspiracja.
Pozdrawiam Cię serdecznie, Dorota z Kreatywnie.com


Linki:
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Papier-do-decoupage-dama-813243/755
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Klej-do-decoupage-2w1-230ml/137
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Heavy-body-gel-230-ml%2C-polysk/1110
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Powertex-utwardzacz-1l%2C-transparent%2C-bezbarwny/1146
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Patyna-bister-w-plynie-zolta-100-ml-w-butelce/1255
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Patyna-bister-w-plynie-naturalny-braz-250-ml/1140
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Patyna-bister-czarna-40-g/1254
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Kulki-drobne-100-ml%2C-gruby-proszek-3D/1111
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Kulki-male-100-ml/48
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Piasek%2C-proszek-100-ml/1144
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Farba-mineralna-fleur-130-ml-Copenhagen-blue/1112
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Farba-mineralna-fleur-130-ml-Chalk-White/1182
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Farba-mineralna-fleur-130-ml-New-York-Loft/1204
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Farba-mineralna-Fleur-130-ml-Penelope-Pink/1288
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Farba-mineralna-fleur-130-ml-Sunday-Morning/1216

Komentarze

 1. Dorota, ja jestem zakochana w twoim głosie, uwielbiam czerpać wiedzę i inspiracje z twoich filmików. Dziękuje za to, ze jesteś, ze trafiłam na ciebie i za mogłam uczyc się od ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasia - dla takich słów warto było wyjść z ukrycia :)

   Usuń
 2. Dorota, ja jestem zakochana w twoim głosie, uwielbiam czerpać wiedzę i inspiracje z twoich filmików. Dziękuje za to, ze jesteś, ze trafiłam na ciebie i za mogłam uczyc się od ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani Doroto, to oczywiste, że filcowanie rozpoczęło się w Polsce od pracowni kreatywnie na Poplińskich. A decoupage i inne dyscypliny rękodzieła ? Była pani i dla mnie na zawsze pozostanie pionierką w temacie rękodzieła. Słowo kreatywnie, u mnie budzi tylko jedno skojarzenie Dorota Fraitag . Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty