Klasyka gatunku - papier do wycinania, DIY, tutorial

Wiecie już, że serwetki i ciemne tło to nie najlepszy pomysł. Jakie jest wobec tego rozwiązanie? Jednym z nich jest papier klasyczny. To materiał, który wymaga trochę więcej zaangażowania niż wyrywanie, dlatego wiele osób zupełnie go ignoruje  Myślę, że wiele pasjonatek decoupage nie sięga po papier klasyczny z zupełnie innego powodu – chodzi o cieniowanie, które staje się często niezbędne, żeby motyw nie wyglądał ja naklejka.   Pewnie, że wycinanie nie należy do najłatwiejszych. Trzeba to zrobić naprawdę dokładnie. Do tego służy kilka narzędzi, o których opowiadam w osobnym nagraniu. Jednak, czy to nie wycinanie stanowi sens techniki decoupage?   Papier klasyczny jest grubszy i o ile nie należy do tzw. grupy "soft" (cienkich papierów) powinien być całkowicie bezpieczny i komfortowy w użyciu nawet na czarnym kolorze.  
Osobiście używam często papierów firmy Calambour – bardzo dobrze się je wycina, namacza i przykleja. Do tego mają bardzo ciekawe wzornictwo czyli spełniają wszystkie moje wymagania.   Papier przed przyklejaniem zawsze moczę w wodzie. To punkt sporny wielu producentów i instruktorów, który dzieli ich na tych co zalecają, wykluczają, proponują, zakazują 🙂. Tymczasem chodzi o kilka dodatkowych minut oczekiwania i mamy z głowy podstawowy problem podczas klejenia – zmarszczki … Jeśli nie jesteś pewna pochodzenia papieru, jakości wydruku lub wycinasz kserokopię nasącz papier z lewej strony gąbeczką. To na pewno pomoże w jego przyklejaniu a nie uszkodzi wydruku. 
Na koniec pozostało lakierowanie, szlifowanie, lakierowanie, szlifowanie i tak do skutku. W tym miejscu warto wspomnieć, po co właściwie jest klej z werniksem. Powstał z myślą o wypełnieniu przestrzeni między papierem, a ozdabianą powierzchnią. Wrócę niedługo do tego tematu.


Klasyczna inspiracja na tacy poniżej:



Pozdrawiam Was serdecznie, Dorota z Kreatywnie.com

Komentarze

Popularne posty