Wieszak shabby chic - tutorial


Shabby chic to określenie kryjące w sobie wiele znaczeń. Tłumaczenie zawiera słowa „wytarty” i „szyk, elegancja”. Jest to równocześnie technika stylizowania nowych przedmiotów na rodzinne pamiątki, nadawania używanym przedmiotom wyglądu vintage, ale również styl we wnętrzarstwie i dekoratorstwie. Nazwa ta przeniosła się również do wszelkich dziedzin rękodzieła, określając np. stylizowane albumy ze zdjęciami. Dzięki osobom jak Rachel Ashwell i ich dorobkowi styl shabby chic przeniknął do szlachetnych wnętrz jako uzupełnienie lub temat przewodni.
Poniższy projekt prezentuje prosty wieszak na papierowe ręczniki. Wykorzystana technika może być łączona z decoupage, szablonami, reliefami i wieloma innymi zdobieniami.


Fot. 1 Narzędzia i materiały

Materiały:
Surowy drewniany wieszak na ręczniki
Szablon w sztućce i napisy
Jasna i ciemna farba akrylowa
Lakier akrylowy
Klej tymczasowy do szablonów
Kawałek świeczki

Narzędzia:
Pędzel do szablonów
Pędzel do lakieru
Pędzel gąbkowy
Papier ścierny

Kilka słów komentarza do materiałów:
Pędzle do szablonów
Szablony na początku sprawiają dużo trudności. Podstawą pracy z szablonem jest tzw. technika suchego pędzla – czyli użycie minimalnej ilości farby i odpowiedniego narzędzia. Ścięte pędzle szczecinowe – proste lub zaokrąglone - idealnie nadają się do tego zadania – pozwalają na precyzyjne nałożenie farby metodą tepowania.

Instruktaż

1. Brązową farbą akrylową malujemy poprzeczkę wieszaka i brzegi.


Fot. 2. Malowanie poprzeczki wieszaka.Fot. 3. Malowanie brzegów wieszaka.

2. Brzegi smarujemy świeczką w miejscach, gdzie mają powstać ozdobne przecierki.Fot. 4. Przecieranie świeczką.

3. Pędzlem gąbkowym malujemy całość jasną farbą i ponownie suszymy. W razie potrzeby można położyć dwie warstwy farby.Fot. 5. Malowanie jasną farbą akrylową.

4. Drobnym papierem ściernym przecieramy miejsca, w których wcześniej naniesiony był wosk. Fot. 6. Przecierka shabby chic.

5. Szablony spryskujemy klejem tymczasowym i przykładamy do pomalowanej powierzchni. Metodą tzw. suchego pędzla tepujemy farby akrylowe. Ważne, żeby na pędzlu nie było farby prawie wcale, zbyt dużo farby wleje się pod szablon.Fot. 7. Ozdabianie wieszaka szablonami.Fot. 8. Ozdabianie wieszaka szablonami, c.d.

6. Na koniec całość lakierujemy kilka razy wodnym lakierem akrylowym.Fot. 9. Lakierowanie.

Miłej zabawy! Dorota, Kreatywnie.com

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty