Świeca decoupage - tutorialDziś podpowiadam jak w prosty sposób wykonać świeczkę ozdobioną metodą serwetkową. Dodatkowo wykorzystamy podstawy techniki easy painting. Ważne, aby do tej metody wybierać świece o dużej średnicy, które paląc się zapadają/wypalają się w środku. W przeciwnym razie nasza dekoracja z papieru również zajmie się płomieniem.
Pomysł z wykorzystaniem nieba w kolorze błękitnym i trawy jest tak rozpowszechniony, że trudno znaleźć jego pierwotnego autora. Zachęcam do wykorzystania go np. na konewce lub kance – w połączeniu z lekką kwiecistą serwetką zaskakuje ciekawym efektem.Fot. 1. Materiały i narzędzia

Narzędzia:
1. Pędzel easy painting ścięty
2. Pędzel easy painting lama
3. Pędzel szczecinowy płaski 
4. Pędzel gąbkowy
5. Suszarka (jeśli nie ma czasu na naturalne schnięcie)
6. Paleta, talerzyk na farby

Preparaty:
1. Medium do świec np. firmy Heritage
2. Farby akrylowe w kolorze białym, błękitnym, żółtym i zielonym

Kilka słów komentarza do materiałów:
Pędzle do easy painting  – Mimo, że nieprzyzwoicie drogie są warte swojej ceny. Dzięki nim można odkryć w sobie artystę i dokończenie impresjonistycznego pejzażu staje się zadaniem łatwym do wykonania. Idealne do uzupełniania motywu w taki sposób, żeby wyglądał jak ręcznie malowany (co w kilkudziesięciu procentach staje się faktem).Pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, producent Dynasty, linia Black Gold.

Opis techniki:


Fot. 2. Mieszamy medium do świec z białą farbą.
1. Medium do świec mieszamy w proporcji mniej więcej 1:1 z białą farbą. Proporcja wynika z jakości białej farby – chodzi o to, żeby zachowała swoje kryjące właściwości.Fot. 3. Nakładamy biały podkład gąbką.
2. Po wymieszaniu nakładamy na świecę po całości – tak, aby naklejona serwetka zachowała swoje intensywne kolory. Świecę należy pozostawić do wyschnięcia – najlepiej naturalnie, jednak jeśli nam się spieszy można z dużą odległością wysuszyć pracę suszarką.Fot. 4. Przygotowujemy serwetkę.

3. Motyw z serwetki wyrywamy. Nie jest to zabieg przypadkowy – wystrzępione brzegi powodują, że serwetka łatwo wtapia się w tło. Praca wygląda jak ręcznie namalowana i nie wymaga długotrwałego wykańczania lakierem.Fot. 5. Oddzielamy warstwy.

4. Po wyrwaniu motywu zdejmujemy z góry najcieńszą zadrukowaną warstwę serwetki – to bardzo ważne. Więcej warstw serwetki spowoduje jej marszczenie.Fot. 6. Przyklejamy motyw.

5. Na wyschniętą bazę przyklejamy motyw medium do świec. Medium nakładamy również na wierzch i suszymy pracę.Fot. 7. Wykończenie góry świecy.

6. Na palecie mieszamy kolory biały, błękitny i medium do świec. Nabieramy na gąbkę po trochę każdego z nich i tepujemy na górnej części świecy – do uzyskania efektu „chmurek”.Fot. 8. Uzupełnienie dolnej części świecy.

7. Po wysuszeniu górnej części na palecie mieszamy zielenie i kolor żółty. Na początek pędzlem lama malujemy na dole pasek zieleni.Fot. 9. Domalowywanie trawy.

8. Nakładamy je pędzlami ściętym i lamą domalowując trawę. Pędzle te można też zastąpić popularnym „wachlarzykiem”.Fot. 10. Zabezpieczenie świeczki.

9. Na koniec całość pokrywamy medium do świec.

Serdeczne i wiosenne pozdrowienia, Dorota z Kreatywnie.com

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty